Регионален пат 2231

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2231 shield

Регионален пат 2231
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:36,2 км
Поважни клучки
Од:Гостивар
До:Кичево
Местоположба
Општини:Гостивар, Кичево
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2231 (ознака: Р2231) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 36,2 километри и 2 делници. Патот започнува во градот Гостивар и ја преминува планината Буковиќ кај селото Ќафа, спуштајќи се кон градот Кичево.[1]

Патот е прекинат помеѓу Трново и Туин.

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2231 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1521 Гостивар (Беличица) Трново 0,0 - 21,5
1523 Туин Кичево (Осломеј) 21,5 - 36,2
врска со 36,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]