Регионален пат 29171

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 29171 shield

Регионален пат 29171
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:40,3 км
Поважни клучки
Од:Демир Капија
До:Мушов Гроб
Местоположба
Општини:Демир Капија, Кавадарци
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 29171 (ознака: Р29171) — регионален пат во Македонија, со насока на движење северозапад-југоисток. Има вкупна должина од 40,3 километри и 6 делници. Патот започнува во градот Демир Капија и се движи кон висорамнината Витачево преку селото Конопиште, завршувајќи кај месноста Мушов Гроб.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 29171 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 6 делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Regional road Macedonia R-1102.svg 0,0
1229 Демир Капија (Корешница) Демир Капија 0,0 - 0,2
1230 Демир Капија Демир Капија (железничка станица) 0,2 - 1,3
1801 Демир Капија (железничка станица) Бесвица 1,3 - 9,4
1802 Бесвица Крњево 9,4 - 24,0
1803 Крњево Конопиште (Михајлово) 24,0 - 36,9
1804 Конопиште (Михајлово) Конопиште (Михајлово) 36,9 - 40,3
врска со Regional road Macedonia R-1107.svg 40,3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-02-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]