Прејди на содржината

Регионален пат 2131

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2131 shield

Регионален пат 2131
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:14,9 км
Поважни клучки
Од:Драчево
До:Катланово
Местоположба
Општини:Кисела Вода, Студеничани, Зелениково, Петровец
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2131 (ознака: Р2131) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-исток. Има вкупна должина од 14,9 километри и 3 делници. Патот започнува во скопската населба Драчево и завршува во Катланово.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2131 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 3 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1501 Драчево (Јурумлери) Драчево (Студеничани) 0,0 - 2,1
1502 Драчево (Студеничани) Орешани 2,1 - 8,5
1503 Орешани Катланово (Орешани) 8,5 - 14,9
врска со 14,9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]