Прејди на содржината

Регионален пат 2235

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2235 shield

Регионален пат 2235
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:24,7 км
Поважни клучки
Од:Маврови Анови
До:Бунец
Местоположба
Општини:Маврово и Ростуше
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2235 (ознака: Р2235) — регионален пат во Македонија, со насока на движење најпрвин север-југ, а потоа југ-север. Има вкупна должина од 24,7 километри и 2 делници. Патот започнува во селото Маврови Анови и се движи долж брегот на Мавровското Езеро, завршувајќи во месноста Бунец.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2235 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1531 Маврови Анови Маврово 0,0 - 4,0
1532 Маврово Бунец 4,0 - 24,7
врска со 24,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]