Регионален пат 1401

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1401 shield

Регионален пат 1401
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:25,7 км
Поважни клучки
Од:Струмица
До:Марвинци
Местоположба
Општини:Струмица, Валандово
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1401 (ознака: Р1401) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-југоисток. Има вкупна должина од 25,7 километри и 5 делници. Патот започнува во градот Струмица и се движи преку Валандово кон валандовското село Марвинци.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1401 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Motorway-A4-Hex-Green.svg 0,0
1411 Струмица (Силоси) Струмица (Циглана) 0,0 - 2,7
Клучка Куклиш 2,7 - 3,1
1412 Струмица (Циглана) Три Води 3,1 - 7,8
1413 Три Води Раброво 7,8 - 20,3
1414 Валандово (Брајковци) Марвинци (Грчиште) 20,3 - 25,7
врска со Regional road Macedonia R-1102.svg 25,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]