Прејди на содржината

Регионален пат 2333

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2333 shield

Регионален пат 2333
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:15,4 км
Поважни клучки
Од:Битола
До:граница со Грција
Местоположба
Општини:Битола
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2333 (ознака: Р2333) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 15,4 километри и 2 делници. Патот започнува во градот Битола и се движи низ селото Бистрица во подножјето на Баба, завршувајќи на самата македонско-грчка граница.[1]

Регионалниот пат 2333 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1575 Битола (Хераклеја Линкестис) Битола (Буково) 0,0 - 0,4
1576 Битола (Буково) граница со Грција (Драгош) 0,4 - 15,4
граница со Грција 15,4

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-25.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]