Регионален пат 2339

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2339 shield

Регионален пат 2339
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:26,4 км
Поважни клучки
Од:Ново Лагово
До:Граиште
Местоположба
Општини:Прилеп, Кривогаштани, Демир Хисар
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2339 (ознака: Р2339) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 26,4 километри и 2 делници. Патот започнува во прилепското село Ново Лагово и се движи низ Пелагонија, влегувајќи во Железник, завршувајќи во селото Граиште.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2339 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1595 Ново Лагово (Галичани) Обршани 0,0 - 14,3
1596 Бучин Граиште (Демир Хисар) 14,3 - 26,4
врска со 26,4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]