Регионален пат 2337

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2337 shield

Регионален пат 2337
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:35,1 км
Поважни клучки
Од:Крушево
До:Прострање
Местоположба
Општини:Крушево, Кичево
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2337 (ознака: Р2337) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 35,1 километар и само 1 исцртана делница. Патот започнува во градот Крушево и се движи кон Пуста Река, од каде продолжува за селото Цер и преку Церско Поле стигнува во селото Прострање.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2337 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Regional road Macedonia R-1306.svg 0,0
1590 Крушево Прострање 0,0 - 35,1
врска со Regional road Macedonia R-1305.svg 35,1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]