Регионален пат 29376

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 29376 shield

Регионален пат 29376
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:7,2 км
Поважни клучки
Од:врска со Regional road Macedonia R-1308.svg
До:Курбиново/Сливница
Местоположба
Општини:Ресен
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 29376 (ознака: 29376) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-исток. Има вкупна должина од 7,2 километри и само 1 исцртана делница. Патот се одвојува од регионалниот пат Р1308 кај селата Курбиново и Сливница и завршува кај манастирите „Св. Ѓорѓи“ и „Рождество на Пресвета Богородица“ кај соодветните села.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 29372 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Regional road Macedonia R-1308.svg 0,0
1826 врска со Regional road Macedonia R-1308.svg Курбиново/Сливница 0,0 - 7,2
крајно одредиште 7,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-07-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]