Прејди на содржината

Регионален пат 2242

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2242 shield

Регионален пат 2242
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:14,0 км
Поважни клучки
Од:Желино
До:Јегуновце
Местоположба
Општини:Желино, Јегуновце
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2242 (ознака: Р2242) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 14,0 километри и 2 делници. Патот започнува во селото Желино и се движи низ северниот дел на Полог, завршувајќи во селото Јегуновце.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2242 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1545 Желино (Сиричино) Шемшево 0,0 - 5,6
1546 Шемшево Јегуновце 5,6 - 14,0
врска со 14,0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]