Прејди на содржината

Регионален пат 1305

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1305 shield

Регионален пат 1305
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:67,7 км
Поважни клучки
Од:Кукуречани
До:Другово
Местоположба
Општини:Битола, Демир Хисар, Кичево
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1305 (ознака: Р1305) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-северозапад. Има вкупна должина од 67,7 километри и 7 делници. Патот започнува во селото Кукуречани и се движи преку Демир Хисар до селото Другово, поминувајќи преку областа Железник.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1305 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 7 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1365 Крклино Лопатица 0,0 - 12,0
1366 Лопатица Граиште (Демир Хисар) 12,0 - 23,3
1367 Граиште (Демир Хисар) Сладуево 23,3 - 25,9
1368 Сладуево Жван 25,9 - 36,2
1369 Жван Железнец 36,2 - 43,2
1370 Железнец Прострање 43,2 - 48,9
1371 Прострање Другово 48,9 - 67,7
врска со 67,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]