Другово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Другово
Другово се наоѓа во Republic of Macedonia
Другово
Местоположба на Другово во Македонија
Координати 41°29′03″ СГШ 20°55′23″ ИГД / 
Општина Кичево
Население 1492 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 700 м
Commons-logo.svg Другово на Ризницата


Другово е село во Општина Кичево, во областа Копачка, во близина на градот Кичево. Другово до 2013 било седиште на истоимената општина.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Недела“

Селското подрачје се состои од околу седум километри квадратни, со обработливо земјиште од околу двесте хектари, двесте хектари пасишта и ливади и околу четиристотини хектари со шуми. Селото се наоѓа во областа Долна Копачка, на левиот брег на Треска. Од Кичево селото е оддалечено само 1 километар.

Историja[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век, селото било дел од Кичевската каза во Отоманската Империја.

Според податоците од 1873 година, селото имало 40 домаќинства со 105 жители муслимани (најверојатно Албанци).[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Другово живееле 260 жители, сите Албанци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.492 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 1 250
Турци 128
Роми 1
Албанци 108
Власи 0
Срби 2
Бошњаци 0
Други 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]