Прејди на содржината

Регионален пат 1209

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1209 shield

Регионален пат 1209
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:18,3 км
Поважни клучки
Од:Тетово
До:Попова Шапка
Местоположба
Општини:Тетово
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1209 (ознака: Р1209) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 18,3 километри и 2 делници. Патот започнува во градот Тетово и се движи нагоре кон скијачкиот центар Попова Шапка, сместен на Шар Планина.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1209 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1332 Тетово (Голема Речица) Гајре 0,0 - 7,6
1333 Гајре Попова Шапка 7,6 - 18,3
крајно одредиште 18,3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]