Прејди на содржината

Регионален пат 2332

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2332 shield

Регионален пат 2332
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:27,7 км
Поважни клучки
Од:Царина
До:Трпејца
Местоположба
Општини:Ресен, Охрид
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2332 (ознака: Р2332) — регионален пат во југозападна Македонија кој се протега низ општините Ресен и Охрид, поврзувајќи ја месноста Царина северозападно од селото Стење на брегот на Преспанското Езеро со селото Трпејца на брегот на Охридското, преку преод на Р1301, кој во таа насока потоа продолжува низ разни крајезерски места и завршува во Охрид. Патот е сочинет од само една делница, во должина од 27,7 км.[1]

Патот е доста завиен бидејќи ја преминува планината Галичица која ги двои дете езера, врвејќи меѓу падините на врвовите Бајраче од север и Магаро од југ.

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2332 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1574 Царина Трпејца 0,0 - 27,7
врска со 27,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]