Прејди на содржината

Регионален пат 2433

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2433 shield

Регионален пат 2433
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:60,8 км
Поважни клучки
Од:Радовиш
До:Софилари
Местоположба
Општини:Радовиш, Конче, Штип
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2433 (ознака: Р2433) — регионален пат во Македонија, со насока на движење првин исток-југозапад, а потоа југ-север. Има вкупна должина од 60,8 километри и 5 делници. Патот започнува во градот Радовиш и се движи низ областа Лакавица преку селото Конче, завршувајќи кај штипското село Софилари.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2433 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1628 Радовиш (Ињево) Ракитец 0,0 - 13,5
1629 Ракитец Лубница 13,5 - 22,1
1630 Лубница Лесковица 22,1 - 39,6
врска со 39,6
1631 Лесковица Селце 39,6 - 51,9
1632 Селце Софилари (Завој) 51,9 - 60,8
врска со 60,8

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-02-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]