Прејди на содржината

Регионален пат 2233

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2233 shield

Регионален пат 2233
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:29,4 км
Поважни клучки
Од:Гостивар
До:Тетово
Местоположба
Општини:Гостивар, Брвеница, Тетово
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2233 (ознака: Р2233) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 29,4 километри и 2 делници. Патот започнува во градот Гостивар и се движи во подножјето на Сува Гора, завршувајќи во градот Тетово.[1]

Регионалниот пат 2233 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1525 Гостивар (Млака) Гостивар (кружен тек) 0,0 - 6,7
1527 Гостивар (Беличица) Тетово (Брвеница) 6,7 - 29,4
крајно одредиште 29,4

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-18.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]