Прејди на содржината

Регионален пат 2338

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2338 shield

Регионален пат 2338
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:50,6 км
Поважни клучки
Од:Меџитлија
До:Мелница
Местоположба
Општини:Битола, Новаци
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2338 (ознака: Р2338) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-исток. Има вкупна должина од 50,6 километри и 4 делници. Патот започнува во битолското село Меџитлија и се движи низ Пелагонија, влегувајќи во Мариово, завршувајќи во селото Мелница.[1]

Патот помеѓу Градешница и Мелница, иако е предвиден, не е проектиран со соодветни делници и таа должина на патот не е прикажана во вкупната негова должина.

Регионалниот пат 2338 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1591 Меџитлија Бач 0,0 - 14,4
1592 Бач Скочивир 14,4 - 21,9
1593 Скочивир Старавина 21,9 - 46,6
1594 Старавина Градешница 46,6 - 50,6
врска со

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-27.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]