Мелница (Прилепско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот Мелница видете на појаснителната страница
Мелница
Манастир Св. Илија во Витолиште.jpg

Возобновениот манастир во месноста на некогашното село Мелница

Мелница во рамките на Македонија
Мелница
Местоположба на Мелница во Македонија
Мелница на интерактивна карта

Карта

Координати 41°10′05″N 21°46′55″E / 41.16806° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.16806; 21.78194Координати: 41°10′05″N 21°46′55″E / 41.16806° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.16806; 21.78194
Општина Општина Прилеп
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20069
Надм. вис. 700 м
Мелница на општинската карта
Мелница во Општина Прилеп.svg

Атарот на Мелница во рамките на општината
Commons-logo.svg Мелница на Ризницата
Историска фотографија на Мелничкиот манастир

Мелница — поранешно село на територијата на Општина Прилеп, Македонија, денес во атарот на с. Полчиште.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било сместено во областа Мариово, јужно од општинскиот центар Прилеп, на двата брега на реката Бутурица.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Верски градби
Археолошки наоѓалишта
Реки
Природни образби

Личности[уреди | уреди извор]

  • Стале Попов (1902 - 1965) — македонски писател. На неговата родна куќа била поставена спомен-плоча, но со текот на времето, куќата речиси целосно се распаднала.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Александар Матески, „Витолиште и мелница“, Економија и бизнис, година 20, број 242, септември 2018, стр. 104-105.