Присад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Присад
Prisad, Prilep.jpg

Сокак во Присад

Присад во рамките на Македонија
Присад
Местоположба на Присад во Македонија
Присад на интерактивна карта

Координати 41°24′57″N 21°36′18″E / 41.41583° СГШ; 21.60500° ИГД / 41.41583; 21.60500Координати: 41°24′57″N 21°36′18″E / 41.41583° СГШ; 21.60500° ИГД / 41.41583; 21.60500
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 4 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20087
Присад на општинската карта
Присад во Општина Прилеп.svg

Атарот на Присад во рамките на општината
Commons-logo.svg Присад на Ризницата

Присад — село во Општина Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948310—    
1953297−4.2%
1961204−31.3%
197195−53.4%
198148−49.5%
ГодинаНас.±%
19919−81.2%
19949+0.0%
20025−44.4%
20214−20.0%

Во почетокот на XX век во селото Присад живееле околу 350 жители.[2]

Според пописот од 2002 г. во Присад живеат само 5 жители и селото е во фаза на изумирање.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 4 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 350 240 310 297 204 95 48 9 9 5 4
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови[уреди | уреди извор]

Присад е македонско село.

Родови во Присад се:

 • Староседелци: Бластевци (1 куќа), Терзиовци (3 куќи) и Кочовци (2 куќи)
 • Доселеници: Беќаровци (2 куќи), Мечкаровци (1 куќа), Шејтановци (1 куќа), Скуревци (1 куќа), Тодоровци (4 куќи), Лазоровци (4 куќи), Јанкуловци (2 куќи), Илијовци (2 куќи) и Јанковци (1 куќа) доселени се, но не знаат од каде; Шемковци (2 куќи) доселени се околу 1900 година од тогаш уништеното село Црници на планината Клепа (сливот на Бабуна); Петковци (2 куќи) доселени се од селото Бела Црква, таму имаат роднини подалечно потекло од селото Смилево во Железник.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Манастирската црква „Св. Ѓорѓија“ во близина на Присад

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1442 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 3 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.247.
 3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 7. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]