Дрен (Прилепско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрен
Дрен во рамките на Македонија
Дрен
Местоположба на Дрен во Македонија
Дрен на карта

Карта

Координати 41°19′46″N 21°46′44″E / 41.32944° СГШ; 21.77889° ИГД / 41.32944; 21.77889Координати: 41°19′46″N 21°46′44″E / 41.32944° СГШ; 21.77889° ИГД / 41.32944; 21.77889
Општина  Прилеп
Население 10 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20033
Дрен на општинската карта

Атарот на Дрен во рамките на општината
Дрен на Ризницата

Дрен — село во Општина Прилеп, во областа Мариово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948128—    
1953111−13.3%
196146−58.6%
197119−58.7%
198116−15.8%
ГодинаНас.±%
199111−31.2%
19947−36.4%
200210+42.9%
202110+0.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Дрен живеат 10 жители, сите Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 10 жители, од кои 9 Македонци и 1 Турчин.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 240 240 128 111 46 19 16 11 7 10 10
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови[уреди | уреди извор]

Дрен е македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, Родови во селото се:

 • Староседелци: Сизовци (5 к.), Костевци (6 к.) и Крлевци (5 к.)
 • Доселеници: Гусовци (5 к.) доселени се од селото Клиново во Мариово; Кашаровци (3 к.) доселени се од селото Царевиќ; Ризовци (1 к.) доселени се од селото Грбовец; Цемовци (1 к.) доселени се од селото Мрамор.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Манастирската црква „Св. Илија“

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1430 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа на селото Царевиќ.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 8 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Починале

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Има стари иселеници во Прилеп.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 7. 7,0 7,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]