Старо Лагово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Лагово
Старо Лагово is located in Македонија
Старо Лагово
Местоположба на Старо Лагово во Македонија
Координати 41°17′40″N 21°32′8″E / 41.29444° СГШ; 21.53556° ИГД / 41.29444; 21.53556Координати: 41°17′40″N 21°32′8″E / 41.29444° СГШ; 21.53556° ИГД / 41.29444; 21.53556
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 38 жит.
(поп. 2002)

Старо Лагово е село во Општина Прилеп.
Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото лежи 7 километи јужно од Прилеп. Негови соседни населби се: Ново Лагово, Волково, Чумово и Беровци. Во селото има 3 извора кои на лето пресушуваат. Во дворовите на куќите има бунари. Старо Лагово е село од збиен тип. Селото е мало и не се дели на маала. Потезите во околу селото се нарекуваат: Бел Камен, Каменица, Боздо, Чекут, Подово, Гладница, Арапица, Слива, Ѓупски Маала и Дујгас.

Историja[уреди | уреди извор]

До 1912 година селото се нарекувало Лагово. Истата година на 2,5 километри е основана колонистичка населба населена со Срби од Далмација - Ново Лагово. Од тогаш селото се вика Старо Лагово. Старо Лагово било читлукајбијско село. Жителите биле момоци во читлуците. Поради тоа во селото нема стари родови. За време на Турците во Старо Лагово ниедна христијанска куќа земја немала. Во 1912 година затекнати се 5 читлуци: Сулејманов, Фајков, Мединче, Тарагоски и Селим-Чосески. Сопствениците живееле во Прилеп. Турчинот Мединче во 1909 година изградил убава триспратна кула која постои и денес. Денес е манастир на Православната Охридска Архиепископија. Постојниот параклис и манастир и е посветен на Успение на Пресвета Богородица. После 1912 година селаните си откупиле поголем дел од земјата. Само Заревци од Прилеп (со потекло од Зрзе) со аграрната реформа добиле околу 30 хектари земја. Таа земја им е одземена во 1949 година. Старо Лагово нема црква до 2002 година. Селските гробишта се источно од селото. Селска слава е вториот и третиот ден од Велигден.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1954 година има 14 стално населени куќи. Четири фамилии преку лето живеат таму, а на зима во Прилеп. Бројот на домаќинства низ годините изнесувал:

  1. 1921 - 10;
  2. 1948 - 18;
  3. 1961 - 37;
  4. 1971 - 22.

Во Старо Лагово ги има следните родови:

  1. Карамановци (две куќи - слава Митровден), познати по тоа дека како момци секаде шетале по селата. Во Старо Лагово дошле од селото Карамани, Битола.
  2. Ташковци (една куќа - слава Митровден). Дошле во 1910 година од Мало Коњари, а претходно живееле во Галичани.
  3. Славевци (една куќа - слава Свети Никола). Дошшле во 1916 година од Прилепец.
  4. Мариовци (четири куќи - слава Свети Никола). Дошле во 1926 година од Вепрчани, Мариово.
  5. Лешковци (четири куќи - слава Свети Никола). Дошле во 1926 година од Сланско, Поречие.
  6. Дурлевци (една куќа - слава Света Петка). Дошле во 1930 година од соседно Волково.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

10 без 10 / Старо Лагово

Одметникот Јован се сели во Старо Лагово?

СТАРО ЛАГОВО СО НОВ ВОДОВОД