Марул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марул
Марул is located in Македонија
Марул
Местоположба на Марул во Македонија
Координати 41°13′44″N 21°32′53″E / 41.22889° СГШ; 21.54806° ИГД / 41.22889; 21.54806Координати: 41°13′44″N 21°32′53″E / 41.22889° СГШ; 21.54806° ИГД / 41.22889; 21.54806
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 25 жит.
(поп. 2002)

Марул е село во Општина Прилеп.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во селото живееле 25 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Марул е македонско село.

Родови во селото се: Дамјановци (7 к.), Мурџевци (5 к.), Јанковци (4 к.), Павлевци (2 к.), Грујовци (5 к.) и Соќеровци (1 к.) староседелски родови; Таневци (7 к.) доселени се пред нешто повеќе од 200 години од раселеното село Кракоперница; Стевановци (4 к.) доселени се од селото Штавица; Бабајковци (4 к.) доселени Бонче; Здравевци (1 к.) по потекло се од Вепрчани, Мариово, пред да дојдат во ова село биле во други; Галабари (1 к.) доселени се од Лопатица.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1914-1997., Trifunoski, Jovan F., (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670252678. OCLC 469501519. http://worldcat.org/oclc/469501519.