Загорани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загорани
Zagorani.jpg

Поглед на селото Загорани од пругата Прилеп - Битола

Загорани is located in Македонија
Загорани
Местоположба на Загорани во Македонија
Загорани на интерактивна карта

Координати 41°15′48″N 21°26′3″E / 41.26333° СГШ; 21.43417° ИГД / 41.26333; 21.43417Координати: 41°15′48″N 21°26′3″E / 41.26333° СГШ; 21.43417° ИГД / 41.26333; 21.43417
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 102 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20039
Загорани на општинската карта
Загорани во Општина Прилеп.svg

Атарот на Загорани во рамките на општината
Commons-logo.svg Загорани на Ризницата

Загорани — село во Општина Прилеп, во областа Пелагонија, во околината на градот Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Загорани се наоѓа во Прилепско Поле, во областа Пелагонија, оддалечено 17 километри југозападно од градот Прилеп, во близина на делницата Битола-Скопје. Селото се наоѓа на граница меѓу возвишението Шипковица на југоисток и низински дел на северозапад. Околни населби се Веселчани, Чепигово, Тројкрсти и др. Куќите се групирани во три маала: Горно, Црквенско и Долно.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрчајето на Загорани е населено уште од неолитот, за што сведочи наоѓалиштето Тумба на височинка недалеку од селото.[2]

Не се знае точно кога е формирано денешното село Загорани. За најстар род во селото се сметаат Мицковци кои се делат на: Дамчевци, Митковци, Гугутковци и Станковци.[3] За време на турското ропство половина од атарот со најдобра земја била чифлишка. Сопственици биле: Мустафа-бег од Битола, Ариф Афуз, Чатал и Имер Манче од Прилеп, Јашар и Салија од Трновци.[3] Другата половина од земјата припаѓала на жителите. По 1912 година жителите ја откупиле чифликсајбиската земја, а некои ја добиле со аграрната реформа.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Загорани живееле 200 жители, сите Македонци.[4]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Загорани имало 144 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според пописот од 2002 година селото Загорани брои 108 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Загорани има 102 жители.

Следува табела на народносната структура на населението:

Народност Вкупно
Македонци 100
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 2
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948445—    
1953480+7.9%
1961546+13.7%
1971455−16.7%
ГодинаНас.±%
1981394−13.4%
1991269−31.7%
1994190−29.4%
2002108−43.2%

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[7]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 200[4] 144[5] 445 480 546 455 394 269 190 108

Родови[уреди | уреди извор]

Загорани е македонско православно село, родовите во селото се староседелски и доселенички.

Родови во Загорани се:

 • Староседелци: Мицковци (24 куќи) се делат на Дамчевци, Митковци, Гугутковци и Станковци. старото презиме им е Славковци по најстариот познат предок. Го знаат следното родословие: Блаже (жив на 65 г. во 1951 година) Тасе-Стојан-Васил-Мицко-Славко.
 • Доселеници: Јанчевци (6 куќи) потеклото им е од селото Тополчани, а некое време живееле и во Канатларци и Веселчани, во Тополчани им се род Коруновци и Трпковци; Ризовци (6 куќи) доселени се од Тополчани; Филиповци (5 куќи) потекнуваат од домазет кој дошол однекаде, и влегол во родот Мицковци; Брсјаковци (2 куќи) доселени се од некое село во Железник; Бозовци (6 куќи) доселени се од Боротино, пред тоа живееле и на други места; Јанкуловци (2 куќи) доселени се во 1903 година од селото Врбјани, таму се викале Божиновци, и имаат роднини доселени од Кореница; Ѕвездаковци (2 куќи) доселени се однекаде; Ѓоковци (5 куќи) доселени се однекаде за време турско.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1502 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 99 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Манастири
Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Пилковци, Кадинци и Дамевци иселени се во Пашино Рувци. Ѕвездаковци иселени се во Кореница. Лозановци иселени се во Бучин. Мицковци иселени се во Кадино Село. Џанговци и Брсјаковци иселени се во Боротино.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 300. ISBN 9989-649-28-6.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Ф. Трифуноски, Јован (1998). Битољско-прилепска котлина (српски). Српска академија наука и уметности.
 4. 4,0 4,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 245.
 5. 5,0 5,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 150-151.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Црква „Свети Никола", село Загорани“. Old Prilep. Посетено на 29 декември 2021.
 11. „Манастир „Свети Никола", село Загорани“. Old Prilep. Посетено на 19 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]