Прејди на содржината

Регионален пат 1301

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1301 shield

Регионален пат 1301
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:32,7 км
Поважни клучки
Од:Охрид
До: Албанија ( ГП „Свети Наум“)
Местоположба
Општини:Охрид
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1301 (ознака: Р1301) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 32,7 километри и 4 делници. Патот започнува во градот Охрид и се движи долж брегот на Охридското Езеро кон манастирот Свети Наум и истоимениот граничен премин со Албанија.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1301 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 4 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1341 Охрид (Св. Еразмо) Охрид (бул. Туристичка) 0,0 - 2,1
1342 Охрид (бул. Туристичка) Шипокно 2,1 - 7,5
1343 Шипокно Трпејца 7,5 - 24,6
1344 Трпејца  Албанија ( ГП „Свети Наум“) 24,6 - 32,7
 Албанија ( ГП „Свети Наум“) 32,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]