Регионален пат 2340

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2340 shield

Регионален пат 2340
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:31,1 км
Поважни клучки
Од:Клепач
До:Бач
Местоположба
Општини:Прилеп, Могила, Новаци
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2340 (ознака: Р2340) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 31,1 километри и 4 делници. Патот започнува во прилепското село Клепач и се движи низ Пелагонија, завршувајќи во селото Бач.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2340 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 4 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1597 Клепач Будаково 0,0 - 9,8
1598 Будаково Новаци 9,8 - 22,0
1599 Новаци Балдовенци 22,0 - 29,5
1601 Брод Бач 29,5 - 31,1
врска со 31,1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]