Прејди на содржината

Регионален пат 1309

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1309 shield

Регионален пат 1309
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:42,8 км
Поважни клучки
Од:Зрновци
До:Пробиштип
Местоположба
Општини:Зрновци, Кочани, Пробиштип
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1309 (ознака: Р1309) — регионален пат во Македонија, со насока на движење најпрвин југ-север, а потоа исток-запад. Има вкупна должина од 42,8 километри и 5 делници. Патот започнува кај кочанското село Зрновци и се движи преку Кочани и месноста Пониква кон градот Пробиштип.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1309 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1387 Зрновци Кочани (автопат) 0,0 - 6,1
1388 Кочани (автопат) Пониква 6,1 - 27,9
1389 Пониква Злетово 27,9 - 30,3
1390 Злетово Древено 30,3 - 33,2
1391 Древено Пробиштип 33,2 - 42,2
42,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]