Прејди на содржината

Регионален пат 2336

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2336 shield

Регионален пат 2336
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:52,3 км
Поважни клучки
Од:Стари Град
До:Ропотово
Местоположба
Општини:Чашка, Долнени
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2336 (ознака: Р2336) — регионален пат во Македонија, со насока на движење првин исток-запад, а потоа север-југ. Има вкупна должина од 52,3 километри и 5 делници. Патот започнува во велешкото село Стари Град и се движи на запад кон селото Богомила, каде се искачува на Орешка Планина и се спушта во Пелагонија, завршувајќи во селото Ропотово.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2336 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1585 Стари Град железнички тунел „Петле“ 0,0 - 25,5
1586 железнички тунел „Петле“ Црнилиште 25,5 - 41,0
1587 Црнилиште Костинци 41,0 - 44,5
1588 Костинци Секирци 44,5 - 47,1
1589 Секирци Ропотово 47,1 - 52,3
врска со 52,3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]