Прејди на содржината

Регионален пат 2331

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2331 shield

Регионален пат 2331
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:17,9 км
Поважни клучки
Од:Брусник
До:Љубојно
Местоположба
Општини:Битола, Ресен
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2331 (ознака: Р2331) — регионален пат во Македонија, со насока на движење североисток-југозапад. Има вкупна должина од 17,9 километри и 2 исцртани делници. Патот започнува во селото Брусник и се движи низ селото Нижеполе, завршувајќи од другата страна на Баба Планина кај селото Љубојно.[1]

Патот помеѓу Нижеполе и Љубојно, иако е предвиден, не е проектиран со соодветни делници и таа должина на патот не е прикажана во вкупната негова должина.

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2331 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1571 Брусник (Пелистер) Нижеполе (скијачки центар) 0,0 - 12,8
1573 Брајчино Љубојно 12,8 - 17,9
врска со

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]