Прејди на содржината

Регионален пат 2244

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2244 shield

Регионален пат 2244
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:16,7 км
Поважни клучки
Од:Драгоманце
До:Рамно
Местоположба
Општини:Старо Нагоричане
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2244 (ознака: Р2244) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 16,7 километри и само 1 делница. Патот започнува во селото Драгоманце и се движи низ областа Козјачија, поминувајќи покрај опсерваторијата Кокино и завршувајќи во селото Рамно.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2244 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1551 Драгоманце Рамно 0,0 - 16,7
граница со Србија 16,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]