Регионален пат 29273

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 29273 shield

Регионален пат 29273
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:25,0 км
Поважни клучки
Од:Ботун
До:Железнец
Местоположба
Општини:Демир Хисар, Дебрца
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 29273 (ознака: Р29273) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-исток. Има вкупна должина од 25,0 километри и само 2 исцртани делници. Патот започнува во селото Ботун и завршува во селото Железнец, движејќи се преку селата Белчишта и Брежани.[1]

Патот помеѓу селата Големо Илино и Брежани не е проектиран.

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 29273 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Motorway-A2-Hex-Green.svg 0,0
1813 Ботун Големо Илино 0,0 - 19,3
1814 Големо Илино Железнец 19,3 - 25,0
врска со Regional road Macedonia R-1305.svg 25,0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-06-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]