Прејди на содржината

Регионален пат 2239

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2239 shield

Регионален пат 2239
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:41,2 км
Поважни клучки
Од:Стенковец
До:Танушевци
Местоположба
Општини:Чучер-Сандево
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2239 (ознака: Р2239) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 41,2 километри и 2 делници. Патот започнува во месноста Стенковец и се движи низ Скопска Црна Гора, завршувајќи во селото Танушевци на самата македонско-косовска граница.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2239 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со и 0,0
1538 Стенковец (Орман) Танушевци (Клучка Маала) 0,0 - 32,1
1539 Танушевци (Клучка Маала) Танушевци (Мјак) 32,1 - 41,2
граница со Косово

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]