Танушевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танушевци
Танушевци is located in Македонија
Танушевци
Местоположба на Танушевци во Македонија
Танушевци на интерактивна карта

Координати 42°13′19″N 21°22′46″E / 42.22194° СГШ; 21.37944° ИГД / 42.22194; 21.37944Координати: 42°13′19″N 21°22′46″E / 42.22194° СГШ; 21.37944° ИГД / 42.22194; 21.37944
Општина Coat of arms of Čučer Sandevo Municipality.svg Чучер-Сандево
Население 417 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25131
Надм. вис. 1.201 м
Танушевци на општинската карта
Танушевци во Општина Чучер-Сандево.svg

Атарот на Танушевци во рамките на општината

Танушевци — село во Општина Чучер-Сандево, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 417 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во северните предели на Скопска Црна Гора, во близина на врвот Копиљача. Селото се наоѓа скоро на самата македонско-косовска граница.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 417 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 409
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 8

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X

Надворешни врски[уреди | уреди извор]