Орман (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орман
Орман is located in Македонија
Орман
Местоположба на Орман во Македонија
Координати 42°4′0″N 21°21′21″E / 42.06667° СГШ; 21.35583° ИГД / 42.06667; 21.35583Координати: 42°4′0″N 21°21′21″E / 42.06667° СГШ; 21.35583° ИГД / 42.06667; 21.35583
Општина Општина Ѓорче Петров
Население 461 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 298 м

Орман — село во Општина Ѓорче Петров, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Орманско Поле

Селото Орман се наоѓа на десниот брег на реката Лепенец, на неколку километри северозападно од Скопје.

Историja[уреди | уреди извор]

За околината на селото Орман, Јордан Хаџи Константинов - Џинот го забележал преданието за борбата меѓу Крали Марко и Муса Кесеџија, кои се договориле да се борат, при што, ако Муса биде убиен, Марко да му насади смокви, а ако Марко биде убиен, Муса да му насади лоза. Бидејќи победил Крали Марко, тој насадил смокви како спомен на борбата. Според Џинот, гробот на Муса Кесеџија се наоѓал до реката Лепенец и дека „в това село има до 1.000 дрва ораси, една чудесна и морална хубавина има.“[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 395 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 418
Турци 0
Роми 2
Албанци 0
Власи 0
Срби 28
Бошњаци 0
Други 13

Родови[уреди | уреди извор]

Орман е македонско село.

Според истражувањата од 50тите на минатиот век, родови во селото се:

Здравковци (4 к.) староседелци. Порано живееле на местото викано Брест; Николовци (5 к.) доселени се од некое село во областа Порече; Димовци (2 к.) доселени се во 1908 година од македонското село Сарај каде што претежно живеат Македонци со албанско потекло. Пред тоа живееле во селата Горно Свиларе и Кучково; Кузмановци или Избеговци (3 к.) доселени се во 1910 година од селото Визбегово; Петковци (4 к.) доселени се во 1910 година од селото Волково, а таму биле доселени од Радишани; Китановци (1 к.) доселени се во 1909 година од соседното село Кучково. Таму имале истоимени роднини; Мрчковци (1 к.) доселени се од селото Горњане, таму имаат истоимени роднини; Кајовци (2 к.) доселени се во 1922 година од селото Бањане, таму имаат истоимени роднини; Василевци (1 к.) доселени се од селото Мирковци, а таму од околината на Витина, Косово; Ристевци (1 к.) доселени се од околината на Пеќ, Косово. Најпрво во Скопје, потоа во селово; Маринковци (1 к.) доселени се во 1928 година од селото Горњане, таму имале истоимени роднини.[3]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети
 • Барица - населба од неолитското време;[4]
 • Коњушница - населба од железно и раноаноантичко време, некропола со мавзолеј од доцноантичко време и старохристијанска базилика;[4]
 • Св. 40 Маченици - некропола од доцноантичко време;[4]
 • Брес - населба од среден век;[5]
 • Манастириште - црква од среден век;[5]
Цркви[6]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Обичај кој во Орман се изведувал на празникот Младенци, кога змии се пуштале низ „нишанот“ на жените кои не можат да раѓаат деца или се тешко болни за да им се исполнат желбите

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Изумрел родот Цветановци, биле доселени од селото Бардовци. Ормановци (9 к.) и Златановци (4 к.) се иселиле во селото Бардовци.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Војната донесе пруга, а железничарите населба“, Публика - неделен политички прилог, број 300, сабота, 24 септември 2016, стр. 2-3.
 2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 3. 3,0 3,1 Трифуноски, Јован (1955). Скопско Поле. Скопје. 
 4. 4,0 4,1 4,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 5. 5,0 5,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
 6. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
 7. Обичаи на денот на змиите во село Орман, Скопско
 8. Најава: Мото крос трки

Надворешни врски[уреди | уреди извор]