Брес (Орман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брес
археолошко наоѓалиште
Брес is located in Македонија
Брес
Местоположба на Брес во Македонија
Местоположба 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361Координати: 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Основни податоци
Место Орман
Општина Ѓорче Петров
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Бресархеолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Орман, Македонија.

Претставува населба од среден век.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]