Св. 40 Маченици (Орман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. 40 Маченици
археолошко наоѓалиште
Св. 40 Маченици is located in Македонија
Св. 40 Маченици
Местоположба на Св. 40 Маченици во Македонија
Местоположба 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361Координати: 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Основни податоци
Место Орман
Општина Ѓорче Петров
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Св. 40 Маченици археолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Орман, Македонија.[1]

Претставува некропола од доцна антика. На 1 километар западно од селото, на јужниот крај на дворот на црквата „Св. 40 маченици“, уште пред Втората светска војна е откриена мала засводена гробница со насоченост запад-исток. Пробиена е од западната страна и веројатно ограбена уште во минатото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 379. ISBN 9989-649-28-6.