Прејди на содржината

Коњушница (Орман)

Координати: 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коњушница

Карта

Местоположба 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Основни податоци
Место Орман
Општина Ѓорче Петров
Тип

 населба  некропола  базилика

Период железно време
раноантичко време
доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Коњушница археолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Орман, Македонија.[1]

Претставува населба од железното и раноантичкото време, некропола со мавзолеј од доцноантичкото време и старохристијанска базилика.[1]

На 1 километар западно од селото и околу 10 километар северозападно од Скопје е откриена еднокорабна базилика со зачувани темелни партии до 1 метар височина. На просторот на базиликата и околу неа се откриени траги од населба од железното време. Наодите од раноантичкото време се: столб со натпис посветен на Јупитер и Јунона, како и делови од надгробни споменици. Ископувања се изведени во 1940 година (Р. Грујиќ) и во 1957 и 1983 година (Б. Алексова). Наодите се чуваат во Музеј на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 379. ISBN 9989-649-28-6.