Прејди на содржината

Манастириште (Орман)

Координати: 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Основни податоци
Место Орман
Општина Ѓорче Петров
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириште археолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Орман, Македонија.

Претставува црква и некропола од среден век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]