Стопански Двор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

42°1′59″N 21°20′22″E / 42.03306° СГШ; 21.33944° ИГД / 42.03306; 21.33944Координати: 42°1′59″N 21°20′22″E / 42.03306° СГШ; 21.33944° ИГД / 42.03306; 21.33944

Стопански Дворскопска населба, сместена во средишниот дел на територијата на Општина Ѓорче Петров. На југ населбата се граничи со Ново Село, на исток и север со Волково, додека на запад со атарот на селото Кучково. Низ населбата минува Автопатот А2 (Мајка Тереза). Населбата е во фаза на развој и урбанизација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.