Прејди на содржината

Карпош II

Координати: 42°00′15.9″N 21°24′28.1″E / 42.004417° СГШ; 21.407806° ИГД / 42.004417; 21.407806
Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоимените борци, видете Карпош и Христијан Тодоровски-Карпош. За општината, видете Општина Карпош. За други значења видете Карпош (појаснување).
Каропш II
Населба
Координати: 42°00′15.9″N 21°24′28.1″E / 42.004417° СГШ; 21.407806° ИГД / 42.004417; 21.407806
ДржаваМакедонија
ОпштинаКаропш

Карпош II е населба која се наоѓа во западно Скопје.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Населба Каропш II, општина Карпош - организација на избори[1][2]
Број на избирачко место Установа кадешто се наоѓа Женски гласачи Машки гласачи Регистрирани гласачи
2627 УЗ „Карпош 2“ 240 338 578
2628 ООУ „Вера Цирицири - Трена“ 359 402 761
2629 ООУ „Вера Цирицири - Трена“ 280 327 607
2630 ООУ „Вера Цирицири - Трена“ 225 291 516
Вкупно 1.104 1.358 2.462


На парламентарните избори во 2024 година, гласале вкупно 1.605 жители, каде 47% од гласовите освоила Коалицијата “Твоја Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ, 18% Коалицијата “За Европска Иднина“ - СДСМ и 16% партијата Левица.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Училишта
  • ООУ „Вера Цирицири - Трена“

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Состојба 5.2024.
  2. „Избирачки список“.
  3. „Резултати парламентарни избори 2024 - 08.05.2024“. line feed character во |title= во положба 36 (help)[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]