Теферич

Од Википедија — слободната енциклопедија

Теферич — скопска населба која административно потпаѓа во рамките на Општина Кисела Вода, а во минатото на Општина Сопиште. Во некои случаи се смета за дел од населбата Припор. Денес Теферич е недоволно урбанизирана населба со преку 200 домаќинства.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населбата Теферич тоне во кал и ѓубре, општината Сопиште крева раце“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2013-01-06.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. „Ќе се освети црквата „Св. Преображение" на Теферич“. Сител. 9 октомври 2011 - 09:57. Посетено на 2011-10-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)