Прејди на содржината

Триангла (населба во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влезна табла во населбата

Триангла — скопска населба во рамките на Општина Гази Баба. Населбата се наоѓа северно од Маџари, а на исток се граничи со Хиподром. На север се наоѓа населбата Ченто, а на исток Автокоманда. Во последно време оваа населба се урбанизира.[1] Таа е една од првите населби каде што се поставени подземни контејнери.[2]

Установи[уреди | уреди извор]

Места[уреди | уреди извор]

  • Мултифункционален парк[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трајковски најави низа проекти за Триангла. Архивирано од изворникот на 21 октомври 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  2. И Триангла доби подземни контејнери
  3. „Пуштен во употреба нов мултифункционален парк во Маџари“. Канал 5. 18 јули 2022. Посетено на 19 јули 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]