Прејди на содржината

Припор (Скопје)

Координати: 41°57′42″N 21°26′17″E / 41.96167° СГШ; 21.43806° ИГД / 41.96167; 21.43806
Од Википедија — слободната енциклопедија

Припор — населба во состав на Општина Кисела Вода во Скопје.

Населба Припор
Населба Припор во рамките на Македонија
Населба Припор
Местоположба на Населба Припор во Македонија
Населба Припор на карта

Карта

Координати 41°57′42″N 21°26′17″E / 41.96167° СГШ; 21.43806° ИГД / 41.96167; 21.43806
Регион  Скопски
Општина  Кисела Вода
Население 5,648 жит.
(поп. 2021)[1]

Надм. вис. 339 м
Слава Свети Јован
Населба Припор на општинската карта

Атарот на Населба Припор во рамките на општината

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Припор се наоѓа во Скопската Котлина близу до планината Водно.

Население

[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во населбата имало 3,009 жители, од кои 3,005 Македонци, и 3 други.

Според последниот попис од 2021 година, во населбата живееле 5,648 жители, од кои 5,639 Македонци и 9 лица без податоци.

Според најблиската Проценка од 2024 г. во Населбата живееле 6,012 жители.

Населбата е целосно населена со Православни Христијани Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население н/п н/п н/п н/п 467 896 1,116 1,872 2,028 3,009 5,648
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948н/п—    
1953н/п—    
1961467—    
1971896+91.9%
19811.116+24.6%
ГодинаНас.±%
19911.872+67.7%
19942.028+8.3%
20023.009+48.4%
20215.648+87.7%

Историја

[уреди | уреди извор]

Населбата Припор била создадена помеѓу 1956-1960 година. Пред да стане населба било мало населено место на водно со лозја и котлини.

Улици на Припор во 2024 г.

Населението на Припор е скоро целосно дојдено од блиските села како што се : Нова Брезница,Јаболци,Говрлево,Барово и други.

Населбата била кратко дел на Општина Сопиште

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Припор е населба во Општина Кисела Вода и има Месна Заедница

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  6. „Жителите на Припор ќе добијат црква „Свети Јован". Утрински Весник. Y890P-Y89P-. Посетено на 890-89. На |first= му недостасува |last= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)