Водно (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поглед кон населбата

Водно — скопска населба која припаѓа под Општина Центар. Настаната е во времето на урбанизацијата на Скопје со спојување на двете села Горно и Долно Водно.[1] Денес таа е високо урбанизирана и елитна населба, која е густо населена со многубројните згради во погорниот дел на наслебата. Таа се граничи со населбите Црниче и Пржино од Општина Кисела Вода. Во населбата Водно живеат повеќе од 500 домаќинства.

Географија[уреди | уреди извор]

Населбата Водно зафаќа површина од 1.59 км2 и густина на населеност од 2.498 жит./км2.

Урбанизација[уреди | уреди извор]

Населбата Водно во последните децении била составена и од повеќе села, а во населбите имало само куќи и ниски згради, но подоцна населбата целосно се урбанизирала.

Демографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]