Дуќанџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фотографирано пред 1962 година

Дуќанџик е скопска населба која се наоѓа на левата страна на реката Вардар. Се наоѓа во Општина Чаир. Населбата е во самото централно градско пдрачје, бидејќи еден дел од Дуќанџик се наоѓа во рамките на Старата скопска чаршија, а дугиот дел од другата страна на булеварот „Никола Карев“, во делот познат како „Пластичарска улица“. Познат симбол на населбата е џамијата Дуќанџик.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Зошто си ја уништуваме историјата?“, Дневник (посет. 9 декември 2011 г). (на македонски)
  2. Дуќанџик доби спортско игралиште“, Вечер, 5 септември 2006 (посет. 9 декември 2011 г). (на македонски)