Долно Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Долно Лисиче е село во Општина Аеродром, во околината на градот Скопје.

Долно Лисиче
Dolno-Lisiche-MKD.jpg

Поглед на дел од селото Долно Лисиче

Долно Лисиче is located in Македонија
Долно Лисиче
Местоположба на Долно Лисиче во Македонија
Координати 41°57′26″N 21°32′15″E / 41.95722° СГШ; 21.53750° ИГД / 41.95722; 21.53750Координати: 41°57′26″N 21°32′15″E / 41.95722° СГШ; 21.53750° ИГД / 41.95722; 21.53750
Општина Општина Аеродром
Население 2440 жит.
(поп. 2002)
Поглед на дел од селото Долно Лисиче

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 10 километри од центарот на Скопје. Расположено е на десниот брег на реката Вардар на 4 км. јужно од вливот на Маркова Река во Вардар. Граничи со населените места Подстаница и Драчево на југ, Горно Лисиче на запад и Јурумлери на север и воедно на спротивниот лев брег на Вардар.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото за прв пат се споменува во византиските повелби од 12 век., но не е сигурно дали тогаш претставувало една населба со Горно Лисиче. Географот - етнолог Јован Трифуновски во книгата ,,Слив Маркове Реке“, дава податоци според кажувањата на селаните. Некаде на почетокот на 18 век селото страдало од колера. После ова има доселувања од другите предели на Македонија и тоа Овче Поле, Врање и селата под Китка. Во турскиот период селото било чивчиско со околу 30тина куќи. Во нив православните Македонци живееле во фамилии од по 20-на луге. Имало и три турски кули кои биле растурени по Балканските Војни. До тоа време селото немало вистинска црква туку само мала градба од плетер. Малата црква Св.Троица била срушена пред 20-ина години, а нејзино место е израден убав храм кој допрва собира донации за живописување. Во селото има масовно доселување помегу 1970-2006 кое уште трае и тоа главно од селата на реката Бабуна, Крива Паланка и Босилеград па сега брои над 800 домови со над 3.500 жители.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.440 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 2.378
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 1
Срби 47
Бошњаци 0
Други 14

Родови[уреди | уреди извор]

Во Долно Лисиче живеат следните македонски православни родови: Еровци, Миленковци, Неслатковци, Пупунчевци (сите старинци), Мусјаковци (од „планините“ од с.Алдинци или Палиград во изворишниот дел на Кадина Река), Чваровци (од с. Варвара), Ѓоковци (од с.Зркле во Поречје), Голубовци и Бургиовчиња (двата рода од Овче Поле), Ашиковци и Кечовци (од Драчево), Трабиновци (од Ракотинци), Малезановци (од Добри Дол), Дојранци (од Дојран)[2].

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Цркви[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

проф. Д-р. Игор Трајковски [1]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Единствен спортски клуб во ова село е ФК Победа основан во далечната 1976 година од група ентузијасти. Клубот поседува свое тревнато игралиште со свое име ,,Купишта,,.Веќе 20 години низ школата на овој клуб поминале над 200 фудбалери од кои многумина ја продолжиле својата кариера во други Македонски клубови. Од многуте имиња на тренерската клупа треба да се одбележи името на прославениот Вардаров Ас Лазо Мојсов. Клубот успешно настапува во Меѓурегионалнaта лига. Поранешното име на ФК Победа било Аждер кој постоел уште пред 1950 година (може и постар).

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Трифуноски Ф. Јован. „Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања“. Филозофски факултет Скопје, 1958. стр.103 - 104

Надворешни врски[уреди | уреди извор]