Кисела Јабука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кисела Јабука
Кисела Јабука во рамките на Македонија
Кисела Јабука
Местоположба на Кисела Јабука во Македонија
Кисела Јабука на интерактивна карта

Карта

Координати 42°02′12″N 21°21′26″E / 42.03667° СГШ; 21.35722° ИГД / 42.03667; 21.35722Координати: 42°02′12″N 21°21′26″E / 42.03667° СГШ; 21.35722° ИГД / 42.03667; 21.35722
Регион Скопски
Општина Ѓорче Петров
Население 1.317 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 273 м
Кисела Јабука на општинската карта
Кисела Јабука во Општина Ѓорче Петров.svg

Атарот на Кисела Јабука во рамките на општината
Commons-logo.svg Кисела Јабука на Ризницата

Кисела Јабука — село и приградска населба во Општина Ѓорче Петров во Скопје. Поради немање на соодветна инфраструктура, населбата во минатото се сметала за дел на селото Волково, но во 2014 година, официјално била прогласена за село.[2][3] Кисела Јабука на исток, запад и север се граничи со Волково, а на југ со Ново Село. Населбата во општината Ѓорче Петров е претставена преку МЗ Кисела Јабука.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Кисела Јабука има 1.317 жители.

Следува табела на народносната структура на населението:

Народност Вкупно
Македонци 1.265
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 3
Срби 28
Бошњаци 0
Други 21

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  3. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 16 септември 2014.
  4. „Урбани и месни заедници“. Општина Ѓорче Петров. Архивирано од изворникот на 2015-06-10. Посетено на 2012-10-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]