Топхане

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Топаана)
     Позиција на маалото во рамките на Скопје во 1899 година.

Топхане (турски: Tophane) — старо скопско маало.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, маалото било христијанско, со 28 христијански домаќинства. На овој попис биле забележани 57 мажи христијани, со 2 новороденчиња. Исто така имало и 11 мажи христијани коишто тазе се доселиле со своите семејства во маалото. Се проценува дека маалото во тој период имало 140 жители.[1]

Сегашност[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на христијанското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2021.