Кисела Вода (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на населбата Кисела Вода, 1964
Кисела Вода во рамките на Општина Кисела Вода.

Кисела Вода е населба во Скопје. Оваа населба е една од поголемите населби во Општина Кисела Вода која зафаќа површина од 43 км2 и има население од 58.216 жители, од кои 50.702 се Македонци[1].

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Месноста е наречена по изворот кој постоел на местото каде денес е стои црквата „Св. Никита“.

Според преданието, кон крајот на XVIII век во овој крај се населил Усеин-бег, кој тука направил цветни градини. Бегот бил слеп, и при една прошетка низ чифликот застанал да се измие од водата и прогледал. Тогаш местото го прогласил за свето и не го давал за јавна употреба сè до неговото заминување, кога им го подарил на селаните за тука да изградат црква.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-12-29. Посетено на 2013-02-10.
  2. Во Кисела Вода извирала лековита вода[мртва врска], Вест

Надворешни врски[уреди | уреди извор]