Драганчо Илиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драганчо Илиевски
09.02.1969 – 17.03.2001 (31 г.)
Драганчо Илиевски.png
Роден во:Скопје, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Попова Шапка
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Постар водник во Logo of the Army of the Republic of Macedonia.svg АРМ
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
  • Операција MX-1
  • Битка за Тетовско Кале
  • Попова Шапка
Одличја:Medal za hrabrost mk.png Медал за храброст


Драганчо Илиевски (Скопје, 9 февруари 1969Попова Шапка, Тетовско, 17 март 2001) бил македонски бранител, постар водник во АРМ, учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал на 17 март 2001 на Попова Шапка при пад на хелихоптерот Ми-17.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Урнатиот Ми-17 во кое загинал Драганчо Илиевски на Попова Шапка, 17 март 2001.

Живот, војната 2001 година и смрт[уреди | уреди извор]

Голема чест е да се чуваат и бранат граничните меѓи на родната земја. Со тоа вековно чувство, сегашните генерации кои доживеаја да живеат во независна македонска држава ја преземаат и извршуваат задачата со голем предизвик - бранител на Република Македонија. Тоа возвишено чувство силно се препознаваше во динамичниот и мошне почитуван постар водник прва класа Драганчо.

Задачата го одведе на планинска убавица, Шара која толку многу ја сакаше и познаваше, неизмерно со војниците и се радуваше и возхитуваше, никогаш не претпоставувајќи дека токму тука, недалеку од караулата ќе биде местото на последната издишка на Драганчо, син и најголема радост на мајката Мира и таткото Глигор; домаќин на сопственото семејство и неговото и на сопругата најголемо богатство во синот и ќерката кои останаа сираци кога татковата помош најмногу им требаше.

Загина на 17 март 2001 година, на 31 години за да споменот за него вековито трае. Драганчо Илиевски посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р. Македонија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хеликоптер на АРМ се урна на Попова Шапка, еден загинат“. Вест. 19 март 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-01-28.
  2. „Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили на Република Македонија“. MKD.mk. 17 август 2012.