Љубомир Акимовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубомир Акимовски
1961 – 17.09.2001 (40 г.)
Роден во:Кисела Вода, Скопје, СР Македонија
Починал во:Водно, Скопје, Македонија
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Војник во АРМ
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја: Медал за храброст


Љубомир Акимовски (Кисела Вода, Скопје, 1961Водно, Скопје 17 септември 2001) бил македонски бранител, војник на АРМ, учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Живот, војната 2001 и смрт[уреди | уреди извор]

Љубомир Акимовски е роден во 1961 година во Кисела Вода, Скопје. Загинал на 17 септември 2001 година во одбрана на територијалниот суверенитет и интегритет на Македонија на планината Водно. Акимовски посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р Македонија. Во негова чест, во паркот на бранителите во скопско Драчево е поставена спомен плоча на меморијалната фонтана.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Татковино, за што загинавме?“, Македонска книга 2002, стр. 205
  2. „Споменикот за бранителите се фрла од мене до тебе“. Вест. 17 мај 2003. Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 2018-01-29.
  3. „Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили на Република Македонија“. MKD.mk. 17 август 2012. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2018-01-28.
  4. „Се пушти во употреба Паркот на бранителите во Драчево“. kiselavoda.gov.mk. 28 јули 2013. Посетено на 2018-01-29.